Rachunki za prąd są elementem kosztów, jakie są ponoszone przez właścicieli domów. Opłaty za energię elektryczną cały czas wzrastają, dlatego mieszkańcy szukają alternatyw, które obniżą ich rachunki. Jedną z metod jest montaż paneli fotowoltaicznych. Energia słoneczna zapewnia nawet 100 procent zapotrzebowania na prąd przez urządzenia domowe.
Korzyści z posiadania domowej instalacji fotowoltaicznej
Największą i najbardziej miarodajną konsekwencją zainstalowania paneli fotowoltaicznych jest obniżenie rachunków za prąd. Nawet przy intensywnym użytkowaniu, ilość wyprodukowanych kilowatów energii przekroczy możliwości zużycia w domu. Dzięki temu można swobodniej korzystać z wielu urządzeń zasilanych prądem. Zazwyczaj przy dobrze dobranej instalacji część wyprodukowanej energii jest oddawana do sieci.
Koszty ponoszone na montaż paneli fotowoltaicznych i możliwości ich refinansowania
Koszty, jakie ponoszone są na zainstalowanie paneli fotowoltaicznych wydają się stosunkowo wysokie. Warto jednak pamiętać, że rachunki spadną do kwot ponoszonych za opłaty przesyłowe. Dodatkowo istnieje wiele możliwości dofinansowania montażu paneli fotowoltaicznych. Niektóre gminy mają własne programy, a przy finansowaniu z tego źródła koszty znacząco się obniżają. Jeśli jednak taki program nie jest rozpisany przez władze lokalne zawsze pozostają dofinansowania ogólnopolskie. Dzięki nim można cieszyć się energią produkowaną przez słońce.
Ekologia w służbie środowisku
Panele fotowoltaiczne są aktualnie jednym z najlepszych źródeł energii odnawialnej na terenie Polski. Nie zajmują zbyt dużo miejsca oraz nie wymagają nakładów paliw z nieodnawialnych źródeł. W przypadku zainstalowania paneli fotowoltaicznych można ograniczyć zużycie innych paliw. Elektryczny samochód, dogrzewanie domu elektrycznymi grzejnikami czy gotowanie na kuchence elektrycznej sprawiają, że dom staje się bardziej ekologiczny.
Techniczne parametry wspierające montaż instalacji fotowoltaicznej
Przed instalacją dom zazwyczaj jest odwiedzany przez projektanta. Jeśli jednak jest się na poziomie budowy budynku jednorodzinnego, warto zastanowić się, czy spad dachu będzie znajdować się ze strony nasłonecznionej. Już na tym etapie można dobrać projekt do późniejszej instalacji.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Hymon Energy.