Wraz z postępem technologicznym na rynku pojawiły się zaawansowane komputery przemysłowe, które charakteryzują się bardzo wytrzymałą konstrukcją i ogromną mocą obliczeniową. W zakładach produkcyjnych są bardzo często wręcz niezbędne. Taki komputer IPC to urządzenie zautomatyzowane, które poradzi sobie ze skomplikowanymi procesami.
Do czego wykorzystuje się komputery przemysłowe?
W miejscach, gdzie wymagane jest przeprowadzanie wielorakich działań i procesów konieczne jest sięgnięcie po niezawodne rozwiązania. Przykładem jest komputer przemysłowy, który wykorzystywany jest na masową skalę w zakładach produkcyjnych. Urządzenie to nie jest wielkich rozmiarów i nie ma dużej wagi, ale jego moc obliczeniowa jest ogromna. Jest w stanie nadzorować wszelkie aspekty produkcji, nawet w przypadku wielkopowierzchniowej hali produkcyjnej.
Komputery IPC znalazły zastosowanie nie tylko w przemyśle, ale też w działalności militarnej. Sięga się po nie w medycynie i transporcie. Nie każdy wie, ale nawet maszyny losujące to nic innego jak komputer przemysłowy. Urządzenie to stosowane jest w biletomatach i obecnie też na stacjach przeznaczonych dla samochodów zasilanych prądem.
Czym różnią się komputery przemysłowe od tych tradycyjnych?
W zakładach poprzemysłowych nie wykorzystuje się zwykłych komputerów, które nie są w stanie poradzić sobie z nowoczesnymi procesami i przyswojeniem ogromnej ilości informacji, a przy tym jeszcze działać wydajnie przez całą dobę. Różnice pomiędzy komputerami przemysłowymi a tymi konsumenckimi są znaczące.
Komputery IPC wyróżniają się niezawodnością, wydłużoną żywotnością, odpornością na działanie niekorzystnych czynników – wilgoć, niskie i wysokie temperatury, brud, zapylenie, wstrząsy i drgania. Tego typu urządzenia pracują 24h/h i to przez wszystkie dni w roku. Mają one kompaktowe rozmiary, przez co mogą być zainstalowane w miejscach o ograniczonej powierzchni.
Na jaki komputer przemysłowy się zdecydować?
W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli komputerów przemysłowych. Ich wybór uzależniony jest od indywidualnych potrzeb, wymagań i specyfiki prowadzonej działalności. Najczęściej spotykane są komputery IPC typu Box. Znajdują się one w niewielkich i nieprzepuszczalnych obudowach. Modele te są bardzo wytrzymałe, można je rozbudowywać i nie emitują hałasu ze względu na chłodzenie pasywne. Jest to rozwiązanie uniwersalne, które ma wiele zastosowań.
Inną opcją są komputery IPC jednopłytkowe, które nie mają obudowy, a elementy znajdują się na jednej płytce. Takie urządzenia montuje się w maszynach i szafach sterowniczych. Ich zaleta jest niezawodność, łatwość w utrzymaniu czystości, niskie zużycie energii i długa żywotność. Są jeszcze komputery panelowe, które sprawdzają się zarówno w przemyśle, jak i wojskowości.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.