Technologia nie mogłaby się ciągle rozwijać, gdyby nie podstawowe elementy elektroniczne. Bez nich nie ma mowy o działaniu wielu urządzeń – zarówno tych prostych, jak i bardziej złożonych. Warto więc, aby także laicy poznali, jak wygląda ich ogólny podział. Właśnie tym tematem zajmiemy się w niniejszym tekście.
Najważniejsze komponenty elektroniczne – schemat zastępczy
Zanim jednak przejdziemy do tego, jak należy rozróżniać poszczególne części elektroniczne, najpierw trzeba wspomnieć o tzw. schemacie zastępczym. Dzięki niemu lepiej można zrozumieć zasadę działania wszystkich cewek, rezystorów, kondensatorów itp. Na takim rysunku przedstawiającym cały układ znajdują się najczęściej te podstawowe elementy elektroniczne, ale należy też pamiętać, że poza nimi, równie ważną funkcję spełniają komponenty, które odpowiadają za zasilanie prądem. Mowa na przykład o generatorach.
Bierne elementy elektroniczne
W przypadku głównych komponentów elektronicznych wyróżnia się części pasywne oraz aktywne. Zacznijmy od tych pierwszych. Zwane są one również biernymi. Jak je rozpoznać? Odpowiedź nie jest zbyt trudna. Okazuje się, że ich celem jest tylko pobieranie, a następnie magazynowanie energii. Do takich elementów zalicza się właśnie wymienione powyżej rezystory (redukujące natężenie płynącego prądu), kondensatory i cewki (zwane inaczej zwojami bądź induktorami przechowującymi energię w polu magnetycznym)
Czynne Komponenty elektroniczne
Wiemy już, co to są pasywne części elektroniczne. Dowiedzmy się zatem, jak opisać ich aktywne, czyli inaczej mówiąc – czynne odpowiedniki. Otóż w tym przypadku chodzi o takie komponenty elektroniczne i człony, które zajmują się bezpośrednio modyfikacją albo tworzeniem i wzmacnianiem sygnałów. Spójrzmy chociażby na bardzo popularne tranzystory, które świetnie radzą sobie z takim ważnym zadaniem. To przecież profesjonalne urządzenia półprzewodnikowe. Do czynnych, podstawowych elementów elektronicznych nalezą także diody czy układy scalone.
Znając powyższy, w miarę łatwo do zapamiętania, podział, możemy powoli zaczynać przygodę w świecie elektroniki, nie łapiąc się co chwilę za głowę, widząc przed sobą małe ogniwa i blaszki (podstawowe elementy elektroniczne).