Wielu przedsiębiorców nie docenia, jak wiele korzyści przynosi inwentaryzacja środków trwałych w firmie. Wciąż traktują ją jako przykry obowiązek nastręczający wielu problemów i niedogodności. Gdyby przyjrzeć się bliżej, inwentaryzacja to niezwykle skuteczne narzędzie do kontroli i monitorowania majątku firmy
Czym są środki trwałe i na czym polega ich inwentaryzacja?
Inwentaryzacja środków trwałych polega na przeliczeniu i weryfikacji przydatności wszystkich aktywów firmy. Zgodnie z przepisami ustawy o PIT środki trwałe to budowle, budynki czy lokale, które są odrębną własnością, a także maszyny, flota samochodowa, inne środki transportu, urządzenia i inne przedmioty, które stanowią własność lub współwłasność przedsiębiorstwa oraz zostały nabyte lub wytworzone we własnym zakresie przez firmę.
Ponadto środki trwałe z definicji musza być kompletne i zdatne do użytkowania w okresie dłuższym niż jeden rok. Kluczowe jest też użytkowanie środków trwałych wyłącznie na potrzeby prowadzenia działalności gospodarczej lub oddanie ich w użytkowanie, najem, dzierżawę lub leasing.
Kiedy należy przeprowadzić inwentaryzację środków trwałych?
Każdy przedsiębiorca rozliczający się za pomocą pełnych ksiąg handlowych oraz każda osoba fizyczna, spółka cywilna osób fizycznych, spółka jawna osób fizycznych oraz spółki partnerskie, które wykonują działalność gospodarczą i są zobowiązane do prowadzenia księgi przychodów i rozchodów mają obowiązek przeprowadzania inwentaryzacji środków trwałych na koniec roku obrotowego lub w dowolnym dniu roku jeden raz na cztery lata.
Obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych dotyczy też podmiotów kończących działalność. Tutaj ustawa nakłada obowiązek przeprowadzenia inwentaryzacji środków trwałych w dniu zamknięcia działalności.
Korzyści płynące z inwentaryzacji
Inwentaryzacja środków trwałych daje możliwości bieżącej analizy ilości aktywów i ich stanu technicznego. Komisja inwentaryzacyjna wspólnie ocenia czy dany środek trwały jest zdatny do dalszego prowadzenia działalności, a jeśli jest uszkodzony czy jego naprawa jest opłacalna.
Dzięki inwentaryzacji, zwłaszcza w dużych zakładach produkcyjnych, przedsiębiorca może dokonać korekty przychodów i rozchodów oraz porównać i skorelować bieżący majątek firmy z danymi, jakie znajdują się w ewidencji.