Dzisiaj coraz więcej się mówi o systemie SCADA. Wręcz w niektórych firmach jego wdrożenie staje się koniecznością a nie tylko i wyłącznie po prostu udogodnieniem. Co warto wiedzieć o tym systemie? Najważniejsze sprawy zostaną poniżej przedstawione…
Co to jest systemem SCADA?
Postaramy wytłumaczyć to w prostych słowach. Otóż wiadomo – maszyny niespecjalnie umieją mówić ludzkim językiem. Zasadniczo można zaprogramować konkretne czasy różnych czynności, temperatury itp. Jednak w momencie awarii, nie wiadomo dokładnie, gdzie jest problem. Co więcej – nie wiadomo czy np. ustawiona temperatura na pewno taka jest czy to jest kompatybilne z kolejnym procesem itp.
Zasadniczo właśnie system SCADA nam tutaj znacząco pomaga. W pomieszczeniu w firmie znajduje się pokój z wieloma monitorami, na których właśnie wyświetlane są różnego rodzaju informacje dotyczące poszczególnych parametrów. Można ustawić także różne stosunki różnych parametrów, które nas interesują, określić przy jakim parametrze maszyna ma się wyłączyć albo co zmienić, załączyć alarm itp.
Jakie zalety ma system SCADA?
Jak zatem widać – w ten sposób naprawdę znacząco podnosimy jakość bezpieczeństwa w zakładzie. Wiele awarii da się nawet wykryć przed ich manifestacją albo odkryć, że z jakąś maszyną coś jest już nie tak.
Co więcej znacząco zwiększa się wydajność pracy. W końcu dzięki temu, że awarie są rzadsze, wykrywane na wcześniejszym etapie czy też po prostu od razu rozwiązywane przez właściwy zespół, to zwiększa się wydajność pracy!
Jak wygląda wdrożenie systemu SCADA do firmy?
Niestety zasadniczo nie jest to wcale takie proste, jakby się mogło wydawać. Przede wszystkim trzeba tu powiedzieć, że niestety system SCADA wiąże się z dość wieloma wydatkami. Konieczne jest na pewno zakupienie licencji na niego oraz odnawianie jej. Jeśli będzie to pełna wersja, to w zasadzie koszt łączny wynieść może nawet i kilkaset tysięcy złotych.
Do tego trzeba jeszcze przeszkolić pracowników – nie tylko inżynierów, którzy będą na bieżąco spoglądali na monitory i dokonywali głównych ustaleń i usprawnień, leć także w zasadzie wszystkich techników, mechaników itp. Zasadniczo osób zaangażowanych w to jest naprawdę wiele i dodatkowo sam proces wdrożenia nie trwa krótko.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec