Bezpieczniki automatyczne – lepsze od topikowych

Maszyny i urządzenia

Właściwe zabezpieczenia w instalacji elektrycznej umożliwiają ochronę przed skutkami przeciążeń oraz innych usterek w instalacji. Aktualnie coraz częściej wybierane są bezpieczniki automatyczne, które zastępują bezpieczniki topikowe starszej generacji.

Bezpieczniki topikowe – spotykane coraz rzadziej

Znajdujące się w instalacji bezpieczniki elektryczne mają na celu skuteczną ochronę elektryki w budynku. Kiedyś w instalacjach domowych w tym celu najczęściej stosowano bezpieczniki topikowe.

Bezpiecznik topikowy to bezpiecznik elektryczny, w którym dochodzi do stopienia się jednego z elementów przy przeciążeniu instalacji, co powoduje przerwanie obwodu elektrycznego. Należy następnie wymienić go na nowy, aby instalacja i podłączone do niej urządzenia znów uzyskały właściwe zabezpieczenie. To duża niedogodność, biorąc pod uwagę fakt, że do przeciążeń może dochodzić dość ciężko.

Bezpieczniki automatyczne – nowoczesna alternatywa

Aktualnie topikowe bezpieczniki elektryczne spotykane są coraz rzadziej. Tego typu elementy są bardziej kłopotliwe w obsłudze ze względu na konieczność wymiany przy stopieniu. Zamiast nich stosuje się bezpieczniki automatyczne, które mogą być wielokrotnie włączane ponownie po wykryciu i usunięciu przyczyny awarii.

Nowocześniejszy bezpiecznik automatyczny to bezpiecznik półprzewodnikowy, w którym prąd przerywany jest przez zwiększenie oporu przy podwyższonej temperaturze. Tego rodzaju bezpieczniki automatyczne występują w dwóch głównych wariantach, a mianowicie jako bezpieczniki wkręcane, które można umieścić także w gniazdach bezpieczników topikowych (gwint E27) i na tablicach, a także jako bezpieczniki automatyczne „eski” z dźwigniami stosowane w nowszych instalacjach.

Bezpiecznik automatyczny – podstawa bezpiecznej elektryki w domu

Zastosowanie bezpieczników automatycznych pozwala na uzyskanie bardzo dobrej ochrony przed przeciążeniami. Są one też wygodniejsze w używaniu niż w przypadku bezpieczników topikowych. Gdy dojdzie do przeciążenia i „wybicia” bezpiecznika, można wtedy włączyć go ponownie bez konieczności wymiany na nowy.

Prawidłowo dobrany bezpiecznik automatyczny pozwala na skuteczną ochronę instalacji elektrycznej oraz włączonych do niej urządzeń przed uszkodzeniem. To niedrogi, a przy tym wysoce skuteczny element instalacji, który jest niezbędny w każdym domu.