Częstotliwości RFID i ich znaczenie

Maszyny i urządzenia

Z punktu widzenia użytkownika systemu RFID, częstotliwości obsługiwanego sygnału radiowego mają istotny wpływ na jego funkcjonalność, a zwłaszcza na zasięg pracy. Jakie zależności występują pomiędzy tymi dwiema wartościami?

Niska i wysoka częstotliwość – podstawowe parametry

W przypadku systemów niskiej częstotliwości (125 – 134 kHz) ich zastosowanie ogranicza się do śledzenia i znakowania zwierząt, a także do autoryzacji dostępu i identyfikacji osób. Zakres obsługiwanych odległości waha się tu od 0 do nawet 10 cm, przy czym wartości te mogą się nieco różnić ze względu na warunki przeprowadzenia odczytu.

W przypadku sygnału radiowego wysokiej częstotliwości (13.56 MHz) dystans odczytu waha się w granicach od jednego centymetra, do aż jednego metra. Co ciekawe, ta Technologia rfid wykorzystywana jest np. w kontekście płatności NFC lub też w aplikacjach biletowych i bankowych kartach zbliżeniowych.

Bardzo wysokie częstotliwości i co dalej?

W przypadku sygnału o bardzo wysokiej częstotliwości (865 – 960 MHz), technologia RFID umożliwia odczytywanie danych na dystansie wynoszącym od kilku centymetrów, do aż… 10 metrów. Odległość ta zależy w tym przypadku od rozmiaru tagów, gdyż im są one większe, tym większy jest zasięg całego systemu. Z takich rozwiązań korzysta się m.in. w logistyce.

Z kolei częstotliwości 433 MHz i 915 MHz są zarezerwowane dla aktywnych tagów. W tym przypadku technologia RFID jest nieco inna, gdyż sam tag jest zasilany za pomocą niewielkiej baterii. Zaletą tych rozwiązań jest możliwość odczytu tagów z bardzo dużej odległości. Niestety, system ten jest dość masywny i może pracować maksimum przez 5 lat.

Częstotliwości i ich zastosowanie

Trzeba pamiętać, że nowoczesna technologia RFID nie ogranicza się wyłącznie do powyższych zastosowań. Wręcz przeciwnie – za jej pomocą można również monitorować czas, prędkość, a nawet czas pobierania z Sieci wybranych aplikacji. Jednym słowem – jej zastosowanie jest olbrzymie.

Reasumując, częstotliwość pracy i rozmiar tagów to podstawowe czynniki, które decydują o ich funkcjonalności. Mają one przełożenie na szereg innych parametrów tego systemu, w tym również na jego wewnętrzną pojemność i sposób wykorzystania znajdujących się w nim zasobów.