Darmowy certyfikat SSL to rozwiązanie, o którym zapewne słyszał każdy właściciel biznesu działającego w sieci, czy po prostu osoba posiadająca własną stronę WWW. Certyfikat taki umożliwia zapewnienie użytkownikom naszej strony podstawowego bezpieczeństwa w obszarze ochrony danych, zwiększa wiarygodność strony, a zatem i to, w jaki sposób postrzegana jest przez internautów. Czy jednak certyfikat SSL za darmo to zawsze dobre rozwiązanie?
Typy certyfikatów SSL
Wyróżnia się trzy główne typy certyfikatów SSL. Pierwszym z nich jest certyfikat DV, który zapewnia podstawową ochronę dla użytkowników. Kontrola wiarygodności polega w ty, przypadku wyłączenie na sprawdzeniu, czy pod podanym adresem WWW faktycznie znajduje się dana strona internetowa. Certyfikaty SSL za darmo należą przede wszystkim do właśnie tego typu. W przypadku certyfikatów OV weryfikowana jest również firma, będąca właścicielem strony, przy czym jest to wyłącznie weryfikacja online. Z kolei certyfikaty EV zakładają już weryfikację prowadzoną wielotorowo, przy uzyskaniu całkowitej, potwierdzonej również urzędowo pewności. Jak więc widać, certyfikaty SSL różnią się przede wszystkim poziomem weryfikacji danych firmy, będącej właścicielem danej strony.
Darmowe certyfikaty DV – kto na nich skorzysta?
Certyfikat SSL za darmo przeznaczony jest przede wszystkim dla stron o charakterze informacyjnym i podobnych, które nie gromadzą danych o użytkowniku. Taki certyfikat odpowiedni jest na przykład dla firmowego bloga, strony poświęconej jakiemuś konkretnemu tematowi (na przykład kulinariom) i podobnym witrynom. Bezpieczeństwo, jakie daje darmowy certyfikat ssl w typie DV wydaje się być w tym przypadku zupełnie wystarczające, a dodatkowym zyskiem jest zwiększenie zaufania użytkowników.
Ochrona stron szczególnie narażonych na ataki
Użycie darmowych certyfikatów SSL może okazać się jednak niewystarczające w przypadku stron bardziej narażonych na ataki. Mogą to być na przykład sklepy internetowe, które przechowują informacje o swoich klientach. W takim przypadku polecane są najczęściej certyfikaty typu OV. Z kolei zapewniające najwyższy stopień bezpieczeństwa certyfikaty EV to rozwiązanie na przykład dla witryn związanych z bankowością internetową.