Elektronika i Systemy Operacyjne

Oprogramowanie

Nie zastanawiałeś się kiedykolwiek jak to możliwe, że na każdym z lotnisk ląduje tysiące samolotów i zawsze odbywa się to super bezpiecznie? Dlaczego transport lotniczy jest wielokrotnie bezpieczniejszy od samochodowego? Otóż odpowiedź jest dość prosta, wymaga zrozumienia i rozróżnienia dwóch pojęć. Są to dystrybutor oprogramowania i dystrybutor elektroniki.

Dystrybutor elektroniki

To najzwyczajniej firma, która dogadała się z producentem danych komponentów elektronicznych i za obopólną zgodą sprzedaje produkty wprost od ich twórcy, na podstawie umowy dystrybucyjnej i z założeniem podziałów procentowych, czyli prowizji od sprzedaży. Takich działań na rynku jest coraz więcej i ta dziedzina rozwija się w szalonym tempie.Rośnie liczna przedstawicielstw, a to zwiększa nam nie tylko konkurencję, ale też obroty i powszechność, zmniejszając z czasem ceny.

Dystrybutor oprogramowania

To znów producent systemu operacyjnego, który dostarcza gotowe oprogramowanie dla klienta (np. dużej firmy logistycznej zajmującej się głównie transportem kontenerów morskich). Odpowiedni system to klucz do bezpieczeństwa działań oraz sukcesu wynikającego z udanych czynności.

Proszę sobie wyobrazić, że nagle wyłączyli Linux! Stało by się to na co nie mogą sobie pozwolić ani światowe rządy ani największe światowe korporacje. Ponad 80% stron internetowych byłoby martwych, prawdopodobnie doszło by do wielu kolizji zarówno na morzu jak i w powietrzu. Co gorsze, armie świata straciłyby kontrolę nad bronią nuklearną, nad bronią do której potrzebne są systemy operacyjne. Właśnie Linux okazuje się być tym najbezpieczniejszym.

Najłatwiej uzmysłowić to sobie w szybki sposób można wymieniając jedynie kilku w “wielkich graczy” na rynku internetowym jak Google, Amazon, Facebook, Twitter, Instagram, McDonald, NASA, IBM.

Gdzie jeszcze oprócz armii spotkamy Linux? Dystrybutor

oprogramowania tego typu jest również obecny w branży motoryzacyjnej. Wszystkie najnowsze samochody z silnikiem hybrydowym bądź czysto elektryczne posiadają systemy operacyjne NIX lub Android. Nowojorska i warszawska giełda również bazują na Linuksie.

Ciekawostką jest, że z tego systemu korzystają najszybsze superkomputery takie jak Tianhe-1A, K computer, Sequoia, Titan i inne. Na nich zainstalowano wersję oprogramowania Linux Ubuntu.