Jednym z absolutnie podstawowych elementów stosowanych w elektronice jest rezystor, zwany także opornikiem. Jego głównym zadaniem jest zamiana energii elektrycznej w ciepło, jednocześnie ograniczając jej przepływ. Stosowany jest praktycznie w każdym układzie, gdzie spełnia bardzo wiele różnych kluczowych funkcji.
Rezystory jako podstawowe elementy elektroniczne
Wykorzystanie oporników w układach elektronicznych sprowadza się najczęściej do funkcji ograniczania prądu w tych obwodach, gdzie nie może on być zbyt duży. Używamy ich na przykład w momencie, gdy potrzebujemy podłączy diodę świecącą (LED) do zasilania o wyższym napięciu, niż to na którym dioda może być uruchomiona. Wtedy szeregowo należy włączyć do układu opornik o odpowiedniej rezystancji, dzięki czemu gdy dioda obciąży obwód napięcie spadnie do odpowiedniej dla niej wartości. Nadmiar prądu odłoży się na samym rezystorze i zostanie zamieniony w ciepło. Wszystkie Elementy elektroniczne podobne do diody wymagają oporników do ich poprawnej pracy. Inaczej uległyby przepaleniu.
Jak odczytywać oznaczenia oporników?
Aby umieścić w układzie elektronicznym odpowiedni opornik, musimy potrafić odczytywać ich oznaczenia. Wszystkie podstawowe elementy elektroniczne posiadają specjalny kod, który mówi nam jakie są ich wartości. W przypadku rezystorów przewlekanych będzie to kod koloru, w postaci pasków oplatających element. Zazwyczaj jest ich cztery lub pięć i mogą posiadać przeróżne kolory. Aby bezbłędnie ocenić z jakim rezystorem mamy do czynienia, najlepiej jest skorzystać z pomocy specjalnych stron internetowych. Wpisujemy tam kolory oporników i otrzymujemy ich rezystancję, możemy również szukać w drugą stronę, wprowadzając oporność.
Rezystory w technologii SMD
We współczesnej elektronice elementy przewlekane nie są już używane tak często. Przede wszystkim dlatego, że zajmują zbyt dużo miejsca. Ich rolę pełnią o wiele mniejsze podzespoły do montażu powierzchniowego, czyli SMD. Również oporniki, jak i inne elementy elektroniczne, zostały zminiaturyzowane i nierzadko mają wielkość kilku milimetrów. Zrezygnowano przez to z oznaczeń kolorami, a wprowadzono oznaczenia oparte na trzycyfrowym kodzie. Pierwsze dwie oznaczają początek liczby, natomiast ostatnia ilość zer. W ten sposób można o wiele łatwiej określić z jakim opornikiem mamy do czynienia.