Jakie są najpopularniejsze rodzaje ekranów dotykowych?

Komputery

Producenci oferują kilka różnych typów ekranów dotykowych. Wybierając wysokiej jakości sprzęt przemysłowy warto więc poważnie zastanowić się nad wyborem odpowiedniej technologii, co niestety nie jest wcale prostym zadaniem.

Ekrany dotykowe rezystancyjne

Ekrany rezystancyjne to nic innego jak popularne ekrany mechaniczne. Urządzenia tego typu składają się z dwóch powierzchni, które stykają się ze sobą w odpowiednim punkcie. W punktach styku zmienia się automatycznie opór, dzięki czemu możliwe jest określenie współrzędnych, w których umieszczony powinien być kursor.

Największą zaletą ekranów rezystancyjnych jest atrakcyjna cena oraz niezawodność nawet w bardzo niekorzystnych warunkach. Nie można zapominać także o możliwości obsługi ekranu w rękawicach. Do największych zalet należy zaliczyć odporność na drobne uszkodzenia powierzchni wyświetlacza. Największą wadą jest z kolei mniejsza przepuszczalność światła.

Pojemnościowe ekrany dotykowe

Pojemnościowy ekran dotykowy w dużym skrócie mówiąc działa w oparciu o zmianę pola elektrostatycznego. W momencie, gdy wyświetlacz dotykany jest w określonym punkcie przez palec lub dowolny przedmiot przewodzący prąd, dzięki punktowej zmianie pojemności, ekran dotykowy może definiować w którym miejscu powinien znajdować się kursor.

Do największych zalet ekranów pojemnościowych należy zaliczyć zdecydowanie większą wytrzymałość oraz brak elementów ruchomych, dzięki czemu znacząco wydłuża się żywotność ekranów. Olbrzymią zaletą jest także duża dokładność. Wadą technologii jest wyższa cena oraz konieczność obsługi ekranu elementem, który przewodzi prąd.

Podczerwone ekrany dotykowe

Nowością na rynku są podczerwone ekrany dotykowe, czyli ekrany InfraRed. W tym konkretnym przypadku na powierzchni ekranu emitowany jest zawsze specjalny strumień światła podczerwonego, który pochodzi z diod LED. W miejscu przerwania strumieni możliwe jest sczytanie przez urządzenie dokładnych współrzędnych.

Ekran dotykowy InfraRed oferuje bardzo wysoką przepuszczalność światła i co najważniejsze ekran można obsługiwać w rękawiczkach. Warto wspomnieć także o tym, że uszkodzenie powierzchni ekranu nie ma żadnego wpływu na jego działanie. Wadą technologii podczerwienie jest niska dokładność zwłaszcza przy szybkiej obsłudze ekranów dotykowych.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.