Rodzaje ekranów dotykowych

Komputery

Ekrany dotykowe zrewolucjonizowały sposób korzystania z urządzeń mobilnych. Co ważne, dziś wyróżnić można kilka rodzajów ekranów dotykowych. Jakie to rodzaje i czym się od siebie różnią?

Ekran oporowy

Najstarszym rodzajem ekranu dotykowego jest ekran oporowy. Montowany był w pierwszych smartfonach. Dziś ekrany oporowe stosuje się już dość rzadko. Mają one jednak swoje zalety. Dlatego wciąż z powodzeniem montowane są w systemach nawigacji GPS.

Ekran oporowy składa się z warstwy dolnej oraz górnej. Na obu warstwach znajdują się przezroczyste elektrody. Co ważne, warstwa dolna i górna nie stykają się ze sobą. Dotykając jednak ekran, warstwy łączą się ze sobą i zmienia się opór elektryczny w miejscu dotknięcia. Technologia oporowa znajduje miejsce, w którym doszło do zmiany oporu i na tej podstawie odgaduje punkt, w którym wyświetlacz został dotknięty.

Ekran pojemnościowy

Ekrany pojemnościowe są dziś montowane w zdecydowanej większości urządzeń mobilnych. Najważniejszym elementem ekranu pojemnościowego jest specjalna warstwa przewodząca. Tworzy ją tlenek indowo – cynowy. To bardzo rzadki pierwiastek.

W momencie dotknięcia ekranu zmienia się pojemność elektrostatyczna znajdująca się w danym miejscu elektrod. Pozwala to na bardzo dokładne określenie punktu styku palca z wyświetlaczem. Co ważne, ekran pojemnościowy pozwala na zastosowanie technologii multi – touch. Umożliwia ona wykrycie wielu miejsc styku.

Przewagą ekranów pojemnościowych nad oporowymi jest to, iż tym pierwszym przypadku wystarczy lekkie muśnięcie do wykrycia styku. Nie trzeba mocniej naciskać na wyświetlacz.

Ekran optyczny

Ekran optyczne działają na zupełnie innej zasadzie niż ekrany oporowe i pojemnościowe. Nie ma tu konieczności pokrywania wyświetlacza jakąkolwiek warstwą. Często stosowane są w czytnikach e-booków.

W przypadku ekranów optycznych po obu stronach wyświetlacza zamontowane są diody LED. Emitują one światło podczerwone, którego wiązki tworzą siatkę. Światło jest następnie wykrywane poprzez znajdujące się na pozostałych krawędziach czujniki. Po dotknięciu wyświetlacza dochodzi do zaburzenia przesyłania promieni podczerwonych. Dzięki temu możliwe jest dokładne określenie miejsca styku palca i wyświetlacza.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Unisystem.