Kontrowersje wokół monitoringu pracowników przez system RCP

Usługi

System monitoringu RCP to całe spektrum nowoczesnych rozwiązań, które charakteryzują się wysoką skutecznością w rejestrowaniu czasu pracy. Problem polega w tym, że niektóre z tych technologii są – nawet dziś – dość mocno kontrowersyjne.

Prywatne narzędzie do rejestracji czasu pracy

Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, zamiana prywatnego smartfona w “prywatne” narzędzie do rejestracji czasu pracy nie jest już problemem. Niestety, takie rozwiązanie niesie ze sobą sporo kontrowersji. Zwłaszcza, jeśli chodzi o konieczność zastosowania do tego celu prywatnego smartfonu lub tabletu.

Oczywiście kwestia wygląda zupełnie inaczej w przypadku urządzeń służbowych, które są – bardzo często – pozostawiane w pracy. Podobny wydźwięk (choć o mniejszym nasileniu) wywołuje instalacja takich programów w przypadku wykonywania pracy zdalnej.

Zdjęcia w miejscu pracy i nie tylko

Podobne kontrowersje budzi wykorzystanie narzędzi do fotorejestracji pracowników. Tutaj jednak kwestia ta wydaje się jednak odgrywać rolę drugorzędną, gdyż znaczna część firm stawia dziś na monitoring pracowników. To, czy ma on postać kamery, czy też narzędzia do robienia “selfie” w pracy, nie ma już większego znaczenia.

Warto też dodać, że gros nowoczesnych systemów RCP online zakłada możliwość wykonywania zdjęć w miejscu pracy i to najczęściej w połączeniu ze zdjęciem indywidualnej dyskietki. Znajduje się na niej indywidualny kod (często ma on postać kodu QR), który pozwala odczytywać informacje o dyskietce wprost ze zdjęcia.

Monitoring a etyka

Coraz bardziej zaawansowane systemy rejestracji czasu pracy budzą wątpliwości wśród pracowników. Część tych wątpliwości ma dość uzasadniony charakter, gdyż w ten sposób nie można monitorować pracownika z poziomu jego prywatnych urządzeń.

Reasumując, trzeba mimo wszystko przyznać, że systemy RCP online działają etycznie, ale tylko wtedy, gdy obejmują swym zasięgiem realia pracy. W przeciwnym razie ich stosowanie jest już poważnym wykroczeniem, którego zasadność musi rozstrzygnąć sąd.