Leasing sprzętu komputerowego – czy to się opłaca?

Oprogramowanie

Prowadzenie nawet maluteńkiej firmy bez komputera… to chyba obecnie niemożliwe. Każda działalność prędzej czy później wymaga użycia oprogramowania czy wykorzystania łączności poprzez Internet. Tymczasem zakup urządzeń i oprogramowania to ogromny wydatek. Często nie jest to możliwe bez kredytu. Powstaje zatem pytanie jak to zrobić, aby jak najmniej obciążyć budżet firmy.

Jak działa leasing?

Jest to jedna z form finansowania, właściwie wszystkiego. Jest niezwykle popularny, gdyż prowadząc firmę i stając przed koniecznością zakupu wielu komputerów czy wielu samochodów pozwala na duże oszczędności przy opłacaniu podatków oraz ponoszeniu kosztów użytkowania niezbędnego wyposażenia. Nie oznacza to bynajmniej, że nie jest to rozwiązanie z którego mogą korzystać osoby prywatne. Ogólnie mówiąc jest to rodzaj wynajmu długoterminowego. Rzeczywisty właściciel komputera czy samochodu bądź innego urządzenia przekazuje nam je do użytku, a my zgodnie z umową pokrywamy opłaty, tzw. czynsz leasingowy. Co ciekawe, koniec umowy leasingowej nie oznacza, że jesteśmy zobligowani do oddania użytkowanego urządzenia. Możemy za odpowiednią opłatą stać się właścicielami. Zależy to od indywidualnej umowy pomiędzy leasingobiorcą i leasingodawcą i oczywiście woli obu stron.

Leasing sprzętu komputerowego

Podobnie można postąpić ze sprzętem i oprogramowaniem komputerowym. Potrzebujemy do pracy mega silnego lapka, ale nie stać nas na niego? Rozwiązaniem jest leasing. Najpopularniejsze umowy leasingowe są zawierane na okres od 18 do 48 miesięcy. Na całkowity koszt jaki przy tym poniesiemy wpływają trzy składniki, czyli opłata wstępna, czynsz leasingowy oraz kwota wykupu. Decydując się na leasing na sprzęt komputerowy musimy wiedzieć, że wcale nie musimy dokonać wykupu sprzętu. Możemy go zwrócić oraz przystąpić do nowej umowy leasingowej na podstawie której otrzymamy sprzęt nowszy i wydajniejszy.

Co właściwie można wyleasingować?

Przedmiotem leasingu może być dosłownie wszystko: myszka, drukarka, serwer czy specjalistyczny program. Oznacz to, że leasing oprogramowania jest również jak najbardziej możliwą i godną rozważenia opcją. Jest to oczywiście bardzo dogodne rozwiązanie dla młodych przedsiębiorców, które znacząco redukuje koszty prowadzenia działalności w jej początkowych etapach. Lecz nawet dla dobrze funkcjonujących firm, od dawna obecnych na rynku leasing sprzętu komputerowego może być doskonałym wyborem. Rozwój rynku IT wciąż galopuje i nic się nie zanosi, aby miał zwolnić. Oznacza to, że komputery starzeją się niezwykle szybko i maszyna, która dzisiaj jest prawdziwym potworem, za 2 lata może nie dać rady odpalić nowego programu. Ten przykład pokazuje, że leasing na sprzęt komputerowy i leasing oprogramowania posiada szereg zalet, które mogą się przełożyć na ogromne oszczędności dla firmy, a co za tym idzie, szansę na rozwój i sukces na trudnym rynku.