Na czym polega działanie przycisków pojemnościowych?

Oprogramowanie

Przyciski dotykowe pojemnościowe są znane od lat, jednak to dopiero rozwój odpowiednich technologii pozwolił na ich wykorzystanie i pełne zastosowanie. Dzięki połączeniu w jednym elemencie układu analogowego i cyfrowego tego typu przyciski stały się w pełni użyteczne.

Jak to działa?

Przyciski pojemnościowe działają w oparciu o zjawisko oddziaływania pola elektrycznego z poszczególnymi przewodnikami. Głównie takim przewodnikiem może być ciało ludzkie. Przycisk dotykowy pojemnościowy włącza się już wtedy, kiedy ludzki palec znajduje się w odległości 3 mm od danego przycisku. Nieco problematyczne staje się wykrycie palca, gdy przycisk znajduje się za bardzo grubą, szklaną szybą. Jednak i to przeciwieństwo może zostać pokonane.Przyciski pojemnościowe wyposażone są w kondensator i to on wytwarza potrzebne pole elektryczne. Czasami część pola wychodzi poza okładki kondensatora. Tę część pola elektrycznego nazywa się polem brzegowym. W przyciskach dotykowych pojemnościowych układ okładek jest tak skonstruowany, żeby większość pola brzegowego skierowana była na tę część przycisku, w której zadziałać ma palec. Przyciskając przyciski dotykowe, użytkownik ich, wprowadza do układu pojemność dotykową. W ten właśnie sposób działają przyciski dotykowe pojemnościowe.

Czy przyciski pojemnościowe są lepsze od standardowych?

Powszechnie uważa się, że przyciski dotykowe pojemnościowe są o wiele lepsze, aniżeli zwykłe i standardowe przyciski. Dzieje się tak dlatego, ponieważ te właśnie przyciski nie zużywają się zbyt szybko, są bezawaryjne i wytrzymałe, a ponadto ostatnio bardzo zmniejszył się ich koszt zakupu. Stają się one coraz bardziej popularne i coraz chętniej użytkowane.

Gdzie są stosowane?

Przyciski pojemnościowe znalazły swoje zastosowanie zarówno w domach prywatnych jak i w wielki i małych zakładach przemysłowych. Zawsze są one dobierane z uwzględnieniem poszczególnych rodzajów aplikacji, które mają pomóc je uruchamiać. Przyciski działają bezproblemowo dopiero wtedy, kiedy zostaną odpowiednio sparowane z daną aplikacją. Spotykamy je każdego dnia, na różnego rodzaju urządzeniach, panelach sterowniczych, rozdzielnicach czy suwnicach. Dzisiaj zastosowanie ich jest bardzo popularne.