O czym pamiętać składając wniosek na kody kreskowe GS1?

Oprogramowanie

Kody kreskowe GS1 już od lat są standardem w oznaczaniu produktów. To międzynarodowy system, który ułatwia handel międzynarodowy. Jeden kod jest przeznaczony dla jednego produktu niezależnie od tego, w jakim kraju jest on sprzedawany. By go uzyskać, należy złożyć specjalny wniosek? O czym trzeba przy tym pamiętać?

Dokładnie policz produkty

Wiele osób, które stara się o przyznanie kodu kreskowego GS1 zapomina o tym, by wyznaczyć wszystkie możliwe warianty produktu. Inny kolor, smak czy zapach wiąże się z koniecznością uzyskania oddzielnego kodu. Oznacza to, że jeżeli produkty różnią się od siebie jakąś cechą, to należy złożyć osobne wnioski na oddzielne kody dla każdego kolejnego wariantu.

Nie powinno się więc wychodzić z założenia, że jeden produkt to jeden kod kreskowy. W rzeczywistości jest to bardziej skomplikowane, a przedsiębiorca powinien pamiętać o złożeniu wniosków na odpowiednią pulę kodów kreskowych.

Produkty o zmiennej ilości

Pewnym problemem mogą być produkty, które sprzedawane są na wagę. Jak łatwo się domyślić nie ma możliwości umieszczenia kodu na szynce sprzedawanej na plasterki czy też na cukierkach sprzedawanych na gramy. W związku z tym ich producent powinien w pierwszej kolejności wystąpić o kod kreskowy z systemu krajowego.

Jest to rozwiązanie, które ułatwia sprzedaż produktów na terenie kraju. Trzeba jednak pamiętać o tym, że kody kreskowe z systemu krajowego nie będą prawidłowo odczytywane za granicą. By przygotować się do ich eksportu, powinno się złożyć wniosek na Kody kreskowe gs1.

Pozyskanie kodów jest odpłatne

Bardzo ważną informacją jest to, że pozyskanie kodów kreskowych dla produktów jest odpłatne. Należy o tym pamiętać po to, by wliczyć ten koszt w wycenę swojego produktu. Warto też pamiętać, że z perspektywy przedsiębiorcy bardziej korzystne jest jednorazowe zamówienie większej puli kodów.

Za pulę do 10 kodów płaci się obecnie 136 złotych brutto. W przypadku puli do 100 000 kodów koszt ten to tylko 3690 brutto. Jak więc łatwo zauważyć bardziej opłaca się na raz rejestrować większą ilość produktów.

Tylko na dużych produktach

Warto pamiętać, że kody kreskowe mieszczą się wyłącznie na produktach o sporych rozmiarach. Są one przeznaczone dla towarów o średnicy większej niż 3 cm lub których zadrukowana etykieta jest większa niż 40 cm kwadratowych.

W przypadku mniejszych produktów można zrezygnować z kodu kresowego i zastąpić go zdecydowanie mniejszym kodem EAN-8. Dzięki temu rozwiązaniu etykieta może być estetyczna, a kod czytelny.