PLC – brzmi intrygująco

Maszyny i urządzenia

Kontroler jest mózgiem maszyny. Im bardziej złożona maszyna, tym bardziej funkcjonalny kontroler. Od strony technicznej funkcje mózgu urządzenia może pełnić z dobrym rezultatem inna mechanika. Pneumatyka lub hydraulika spełnia te kryteria równie dobrze. Najlepiej jednak w tej roli sprawdzają się sterowniki plc.

Możliwość rozwoju



Jeśli projekt wykorzystuje przekaźniki lub rozwiązania z tak zwaną sztywną logiką, maszyna może wykonywać tylko pewne czynności. Nie można nauczyć maszyny innych operacji bez ingerencji w jej część techniczną. Natomiast funkcje uczenia mają tylko programowalne sterowniki logiczne, inaczej sterowniki PLC.

Co to jest sterowniki plc?



Sterownik PLC to urządzenie sterujące oparte na mikroprocesorach, które jest przystosowane do pracy w systemach produkcji. Urządzenie jest programowane w uproszczonych językach dostępnych dla użytkownika bez specjalistycznego szkolenia.

Struktura sterownika PLC



Kontroler w swojej strukturze przypomina minikomputer, ale jest bardzo kompaktowy. Sterownik PLC, podobnie jak komputer PC, składa się z pamięci RAM, procesora i pomocniczego sprzętu peryferyjnego.

Faktem jest również, że sterowniki przemysłowe muszą wykonywać nie tylko zadania obliczeniowe, takie jak komputery PC, ale także zbierać informacje z masy urządzeń, jakimi są np. czujniki umieszczone w różnych miejscach linii produkcyjnych.

Dostępne formaty kontrolerów



Urządzenie typu wszystko w jednym – w jednej obudowie zintegrowany jest procesor, pamięć i wyjścia/wejścia.

Rozwiązania rozproszone – moduł procesora z wiązaniem jest wykonany jako osobna jednostka, a moduły wyjściowe i wejściowe są połączone za pomocą magistrali lub interfejsów.

Pierwsze sterowniki plc są bardzo powszechne, jednak są przeznaczone do pracy w małych obiektach i systemach, w których konieczne jest przetwarzanie niewielkiej liczby sygnałów.

Drugi rodzaj sterowników jest stosowany w przemyśle znacznie szerzej – cykl z w pełni funkcjonalnymi sterownikami wymaga znacznie większej liczby sygnałów, które muszą być przetwarzane. Jeśli produkcja jest prowadzona na dużą skalę, wygodniej jest rozdzielić moduły wejść wyjściowych na terytorium z połączeniem w jedną sieć, która podlega osobnemu sterownikowi logicznemu. Takie sieci nazywane są sieciami polowymi.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec