Po co żywica w elektronice?

Maszyny i urządzenia

Żywica epoksydowa oraz poliuretanowa znane są jako materiały stosowane do pokrywania podłóg. Tego rodzaju impregnat zabezpiecza powierzchnię i nadaje jej ładny połysk. Okazuje się jednak, że obie żywice wykorzystywane są również w zupełnie innej branży – elektronice. Jaką funkcję tam pełnią?

Hermetyzacja elektroniki – dlaczego się ją wykonuje?

Hermetyzacja elektroniki to czynność mająca na celu zabezpieczenie podzespołów i płytek elektronicznych urządzenia przed działaniem niekorzystnych czynników: wilgoci, promieniowania UV, kurzu, czy substancji chemicznych. Poszczególne komponenty zalane żywicą oddzielone są zatem od środowiska zewnętrznego solidną i wytrzymałą warstwą izolacyjną.

Dzięki temu żywotność sprzętu wydłuża się, a jego jakość wzrasta. Zalanie układów zapewnia również wyższą bezawaryjność urządzenia. W hermetyzacji wykorzystuje się dwa rodzaje żywicy: żywicę poliuretanową i epoksydową. Przeanalizujmy, czym różnią się od siebie.

Żywica epoksydowa i poliuretanowa – różnice

Pierwszy rodzaj żywicy uchodzi za bardziej twardy, a co za tym idzie trwalszy materiał. Będzie więc odporny na wysokie temperatury.

Żywica poliuretanowa jest tworzywem miękkim o większej elastyczności. Nie powinno się jej więc stosować w ekstremalnych warunkach cieplnych.

Obie substancje różnią się między sobą ceną. Droższy jest poliuretan. Jednak to nie cena powinna decydować o wyborze jednego z tych dwóch materiałów, a warunki, w których będzie stosowany.

Przykłady stosowania żywicy poliuretanowej w elektronice

Żywica poliuretanowa głównie stosowana jest do zalewania modułów, drukowanych płytek i bardziej zaawansowanych układów elektronicznych.

Używa się jej podczas zabezpieczania nadajników radiowych, zapobiega wstrząsom bowiem, zwarciom oraz wszelkim uszkodzeniom fizycznym.

Odprowadza ciepło w modułach oświetlenia LED, a niektóre z dostępnych w hurtowniach wariantów są ognioodporne. Doskonale spełnia zatem swoją funkcję w kondensatorach, czujnikach i transformatorach.