Papier elektroniczny, czyli tzw. e papier to wynalazek XX wieku. Jego autorem i wynalazcą jest Nicholas Sheridon w latach 70. Pracował on nad wyświetlaczami, które miały zastąpić monitory. Z czasem inni rozpoczęci badania nad stworzeniem i wykorzystaniem e papieru. Powstawały coraz to nowe rodzaje e papieru, warto przyjrzeć się jego zastosowaniu.
Dlaczego warto zastąpić e papierem tradycyjną kartkę papieru?
Aby odpowiedzieć na to pytanie wystarczy wiedzieć, że do produkcji kartki papieru używa się włókien z celulozy lub z włókien ścieru drzewnego. Uzyskuje się je przez ścieranie i zmielenie bali drewnianych, by powstały kartki papieru ścinane są sosny, topole, świerki, brzozy, jodły, czy buki. Miliony drzew rocznie wycina się dla stworzenia papieru, a jakże często wykorzystujemy kartki dla robienia nic nieznaczących notatek.
E papier to rodzaj wyświetlacza, który dosłownie dąży do imitacji papieru. Za pomocą tzw. elektrycznego ołówka można na e papierze tworzyć notatki, które następnie w razie potrzeby w każdej chwili wyświetlić. Zastosowanie e papieru daje realne szanse na zmniejszenie ilości wycinki drzew.
Zastosowanie e papieru w życiu codziennym
Oczywiście przeciętnej osobie trudno wyobrazić sobie, w jaki sposób działa urządzenie wykorzystujące technologię papieru elektronicznego. Jednak same urządzenia są dobrze znane.
E papier znalazł zastosowanie w e-booku, czyli czytniku książek elektronicznych. Jest on coraz bardziej popularny, zwłaszcza wśród młodych ludzi. Tomy książek wymagają wygospodarowania dużo miejsca w domu, a rzadko wraca się ponownie do tej samej pozycji. E-book, dzięki wgranej pamięci przechowuje wiele książek. Jest na tyle mały, że można go mieć zawsze przy sobie, jak zwykłą książkę. Mało osób zdaje sobie sprawę, iż tablica edukacyjna, etykieta cenowa, wyświetlacz rozkładów jazdy, czy często baner reklamowy także wykorzystują technologię e papieru.
Promocja papieru elektronicznego
Dzięki szerokiemu zastosowaniu e papieru w życiu codziennym można ochronić, chociaż w części środowisko naturalne. Ochronić drzewa przed niepotrzebną wycinką, a jak wiadomo drzewo to tlen, który jest tak potrzebny.
Warto się otworzyć i zapoznać z nową technologią, może ona skutecznie pomóc nie tylko środowisku, ale także w życiu codziennym.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem