Proces ciągłych zmian w firmach, za który jest odpowiedzialny rozwój technologii to cyfrowa transformacja biznesu. Technologia informacyjna, cyfrowa wraz z ich infrastrukturą są motorem cyfryzacji. Przykładami technologii i infrastruktury cyfrowej są sprzęt komputerowy, sieci, aplikacje, takie jak aplikacje internetowe i cyfrowe modele aplikacji.
Cyfrowa transformacja biznesu – szanse i zagrożenia cyfryzacji
Cyfryzacja podąża za komunikacją między sprzedażą, logistyką i produkcją, pozwala tworzyć sieci dla struktury wewnętrznej firmy.
Podczas gdy duże firmy szybko dostosowują do zmian, cyfrowa transformacja biznesu stwarza większe problemy dla małych firm.
Takie zmiany wiążą się przede wszystkim z kosztami nowych technologii i uruchomienia (instalacja, szkolenia). Oprócz wydatków na sprzęt i oprogramowanie, firmy muszą ponieść koszty związane ze szkoleniem pracowników.
Wyzwania techniczne dla firmy zabezpieczenia ochrony danych i bezpieczeństwo IT
Konsekwencją cyfrowej transformacji biznesu mogą być ataki hakerów i naruszenia bezpieczeństwa (np. wyciek danych). Struktura informatyczna jest podatna na zagrożenia i oprócz samej cyfryzacji należy przedsięwziąć środki bezpieczeństwa. Wraz z wejściem w życie RODO, firmy w UE muszą uwzględniać i wdrażać nowe przepisy.
Należy zapewnić zgodność z przepisami dotyczącymi ochrony danych we wszystkich firmach, które mogą przechodzących transformację cyfrową biznesu. Środki bezpieczeństwa IT dotyczą księgowania i danych klientów w firmie, a także danych działów personalnych.
Cyfrowa transformacja w zarządzaniu
Najważniejszym zadaniem kierownictwa firm w najbliższych latach będzie napędzane cyfrowe transformacji biznesu na wszystkich poziomach przedsiębiorstw – procesów i procedur, struktur organizacyjnych, rozwoju marketingu cyfrowego i sprzedaży, ofert usług cyfrowych i cyfrowych modeli biznesowych.
Uzupełnieniem strategii korporacyjnej i innowacyjnej jest strategia cyfrowa. Zarządzający firmami mają również za zadanie zapewnienie niezbędnych zasobów do cyfrowej transformacji i wspieranie jej.
Cyfrowa transformacja produkcji
Dzięki technologii internetu rzeczy w najbliższych latach zakłady produkcyjne będą dalej cyfryzowane i zautomatyzowane. Koncepcja Przemysłu 4.0 zapewnia pełne usieciowienie łańcucha wartości – od przychodzących zamówień, poprzez produkcję, po dostawę.
W produkcji cyfryzacja służy do szybszego i bardziej elastycznego reagowania na nowe wymagania. Technologie takie jak druk 3D będą częścią tej cyfrowej transformacji produkcji.