Komputery do zadań specjalnych. Czym odznaczają się komputery przemysłowe?

Komputery

Komputery przemysłowe znajdują swoje zastosowanie w problematycznym środowisku industrialnym, w którym zwykłe komputery domowe nie mogłyby funkcjonować poprawnie i skutecznie.

Skrajne warunki przemysłowe – do jakich prac przeznaczone są IPC?

Taki sprzęt będzie musiał konfrontować się z ekstremalnymi temperaturami, kurzem i brudem na halach magazynowych, zwiększoną wilgotnością powietrza, dużym poziomem hałasu, a także wibracjami i skokami napięć. Muszą posiadać wzmocnioną konstrukcję obudowy, a komponenty użyte w procesie produkcji powinny być mocniejsze i wytrzymalsze niż w zastosowaniach konsumenckich.

Zwykły laptop czy komputer domowy nie sprostałby takim wyzwaniom, w związku z czym w warunkach magazynowych i przy pracy na halach produkcyjnych urządzenia informatyczne IPC muszą posiadać szereg usprawnień i zabezpieczeń przed przeciążeniami i negatywnymi czynnikami fizycznymi.

Wysokie wahania temperatur. Urządzenie przemysłowe musi im sprostać.

Zakres temperatury, w których komputer przemysłowy może pracować, jest znacznie szerszy, niż w przypadku zwykłego urządzenia domowego. O ile komputer osobisty może mieć trudności w działaniu w temperaturze przekraczającej 40 stopni Celsjusza, to komputery przemysłowe będą stu procentowo sprawne w jeszcze cieplejszych warunkach.

Ta cecha pozwala na montowanie urządzeń w odlewniach, hutach czy fabrykach. Chłodzenie pasywne usprawniane jest poprzez odpowiednią konstrukcję obudowy komputera, dzięki czemu cyrkulacja powietrza może zagwarantować obniżenie temperatury podzespołów. Hardware może być dodatkowo chłodzony za pomocą wiatraków montowanych wewnątrz obudowy, a także z użyciem dodatkowych systemów odprowadzania ciepła.

Odporne i wytrzymałe “pecety”

Komponenty umieszczone wewnątrz obudowy mogą posiadać dodatkowe zabezpieczenia przed nadmiernymi wstrząsami. Dyski czy napędy są montowane na specjalistycznych małych amortyzatorach, zapewniając wysoką izolację mechaniczna i skuteczną amortyzację, co wydaje się pomocne w przypadku częstego przenoszenia paneli do innych miejsc, a także przy występowaniu wibracji i wstrząsów np. na hali produkcyjnej.

Komputery przemysłowe są odporne na przypadkowe obicia czy upadki. Bezpieczeństwo komponentów zwiększa także masywna, niezwykle solidna obudowa, znacznie grubsza niż w przypadku komputerów domowych. Bryła komputera musi jednak posiadać dodatkowe wloty na powietrze w związku z generowaną przez podzespoły temperaturą.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem