Energooszczędny papier elektroniczny

Komputery

Konieczność oszczędzania zasobów nie jest niczyim wymysłem, ale faktem wynikającym z coraz większego zużycia i zniszczenia planety. Dlatego też coraz więcej firm porzuca rozwiązania o niskiej wydajności na rzecz tych, które np. oferują niższy koszt energetyczny i znacznie wyższą trwałość. Taki jest właśnie e papier.

Niby papier, ale jednak nie

Podstawową cechą gwarantującą oszczędność jest sama specyfika e papieru. Nie ma kartek, grubych tomów mieszczących określoną ilość treści. Wszystko sprowadza się do wyraźnego czytnika, który nie zajmuje miejsca i pozwala na udostępnienie ogromnych ilości danych bez odzwierciedlenia na półkach (jak bywa np. w bibliotekach). Warto też wspomnieć o niskiej rzeczywistej wadze czytnika.

W odróżnieniu od tradycyjnego papieru, edycja pojedynczej “kartki” nie jest niczym ograniczona. Nie trzeba wyrzucać zużytych kartek do kosza i przyczyniać się do niszczenia lasów. Zmiana tego, co widać na wyświetlaczu, trwa chwilę i kosztuje jedynie trochę energii. Jest to niemalże jedyny moment, w którym czytnik w ogóle tej energii potrzebuje.

Niesamowita wydajność akumulatorów

Energooszczędność i wydajność e papieru podkreśla fakt, że nawet duży czytnik może być używany przez kilkaset godzin po pojedynczym naładowaniu baterii. Dużo modeli nie ma podświetlenia stałego, bo nie jest to potrzebne z uwagi na kontrast i jasność wyświetlacza. Jak zostało wspomniane, energia potrzebna jest do odświeżenia aktualnie wyświetlanej treści.

Wystarczy więc kalkulacja, co opłaci się bardziej – wyposażenie firmy w publikacje książkowe, liczne wydania zajmujące powierzchnię półek czy biurek, a może zaopatrzenie się w czytniki e papieru? Oczywiście to drugie rozwiązanie ułatwia także kwestie mobilne, z papierowymi pozycjami ciężko jeździć np. do klienta.

Rozwojowa technologia

Aktualny stan technologii e-ink pozwala na optymistyczne prognozy dotyczące tego rozwiązania. Mimo wysokiej jakości obecnych modeli czytników, da się tutaj jeszcze sporo ulepszyć. Na pewno zostaną usprawnione opcje edycji. Dużo można też poprawić, jeśli chodzi o wyświetlanie kolorowego tekstu czy grafiki.

Z uwagi na możliwości e papieru rozwiązania tego rodzaju są powszechnie wprowadzane w inżynierii czy przetwórstwie – łatwy i wygodny dostęp do treści, do tego wydajny i oszczędny, wypiera w znacznym stopniu zalety tradycyjnego papieru.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.